Umenie a jeho nástroj

Telo je hudobný nástroj, bez neho nemožno zahrať melódiu a bez správne naladených strún, nemožno   zahrať nádherný akord. Telo je prostriedok Umenia.

A odrazu si uvedomíme, že nás obklopujú formy umenia. Každú činnosť môžeme priviesť v dokonalosť umenia. Či už umenie písma, umenie reči, umenie myslenia, umenie celkového bytia, zahrňujúce umenie tela, umenie chôdze, umenie gest ruky … Umenie napĺňa náš život a stáva odpoveďou na volanie Milovaného. Milovaná v nás sa spája so svojim Milým prostredníctvom umenia. Hudba zaznie priestorom, podivné akordy a harmónie, rozzvučiac naše bunky spevom sviežich pukov listov, roznesú krok po kroku po tele, po energetických telách uvoľnenie, voľnosť, ticho, pokoj a harmóniu.

A nosné dierky sa odrazu voľne rozšíria, nozdry plne vdychujú vzduch so životodarnou pránou ako všeliekom.

Odrazu sa nám odkryjú cnosti. Zatúžime vnášať cnosti do života, pocítime potrebu byť vznešenými, krásnymi, naslúchajúc tejto neodolateľnej hudbe v našom vnútri, zjemnenom umením. Umenie a Cnosti sú prekrásni utváratelia fyzického života.

Spomeňme si na prastarú múdrosť čínskych, indických, perzských, arabských majstrov. Na keltské vône, na druidské slnko. A na okrúhly stôl Artušových rytierov. Všetci naznačovali to isté.

To je tak, keď srdce otvára náš život. Náš život, fyzický, každodenný sa mení na Umenie. Umenie nadhľadu a zároveň pochopenia. Umenie dávnych časov, rozochvievajúcu bytosť vo veľkej jedinej túžbe splynúť s pravým Poznaním. Priniesť ho pre Zem. Priniesť ho pre najmenší kamienok. Tú krásu, to umenie, si ten kamienok, tá rastlinka, ten kraj, tá Zem zaslúži.

A odrazu si uvedomíme svoje poslanie. Poslanie Krásy a Umenia. Umenia cností a krásy. Vznešenosti a šľachetnosti. Rytieri, králi, povznesení umelci, obyčajní rybári a remeselníci, kráľovné, milujúce sestry, cnostné kňažné, múdre liečiteľky, objavujú sa v každodennom živote. A v živote sa utvára zázrak. Zo storočí a tisícročí sa sem zišli prekrásni ľudia.

Tu je kvet Jednoty. Tu je nežný lotos vesmíru. Tu je krása a umenie. Toto všetko otvorilo srdce. A odrazu sme zdravší a zdravší, lebo sme sa primkli ku životodarnej Rieke, ku Prúdu. A naša jediná túžba, unáša nás ku jedinému bodu, zmyslu, naplneniu, porozumeniu v našom živote. Ku splynutiu s touto prekrásnou vše-Riekou.

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s